Uroczystości na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy w 100-lecie powrotu Miasta do Macierzy

W dniu 20 stycznia br.  Spółdzielcza Rada Osiedla Wzgórze Wolności wraz z Zarządem Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zorganizowała uroczystość na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, by uczcić 100-lecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy.  

Na uroczystość przybyli przedstawiciele Prezydenta Bydgoszczy i Rady Miasta, a także innych bydgoskich instytucji. Przybyły poczty sztandarowe i młodzież z bydgoskich szkół, a także działacze Spółdzielni oraz mieszkańcy.

Wszystkich przybyłych przywitał Przewodniczący Spółdzielczej Rady Osiedla Pan Andrzej Drelak, a kontekst historyczny uroczystości rocznicowej przedstawił Prezes Zarządu Pan Tadeusz Stańczak. Głos zabrał także Radny Miasta Bydgoszczy Pan Ireneusz Nitkiewicz.

W wystąpieniu poświęconym 100 – letniej rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, Prezes Zarządu Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wspomniał, że z tej właśnie okazji od początku tego roku na każdym budynku Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wywieszone zostały flagi w zestawach państwowa – bydgoska. W styczniu br. mija 100 lat od powrotu Bydgoszczy do macierzy, polscy Bydgoszczanie, jak również Polacy w tym regionie odzyskali swoja Ojczyznę, o którą walczyli, o której marzyli przez dziesiątki lat. Niewola trwała przez 148 lat i być może niektórzy nie dowierzali już, że kiedykolwiek ziszczą się te marzenia. W wyniku rozstrzygnięć Traktatu Wersalskiego, po ich ratyfikacji 10 stycznia 1920 roku, Bydgoszcz wróciła do macierzy. Wiemy, że o tę wolną i niepodległą ojczyznę walczyli także Ci Bydgoszczanie, których szczątki leżą na tym cmentarzu, honorowej nekropolii dla bydgoskich patriotów. Swój patriotyzm potwierdzili walcząc o polskość przez lata, zaznaczyli też swą obecność w powstaniu wielkopolskim, przyświecała im bowiem idea wolnej ojczyzny, niepodległego państwa. Potem przyszedł czas próby w 1939 roku i tu również wielu z nich dało dowód swego patriotyzmu, walcząc w kampanii wrześniowej, w tym także w obronie naszego miasta. Cieszmy się z tego, że od 100 lat mamy wolną i niepodległą ojczyznę. Odzyskanie niepodległości jest wartością najwyższą, jest to powód do dumy i pełnej satysfakcji dla wszystkich Polaków.

Teraz jesteśmy tak samo dumni i szczęśliwi, jak Ci polscy bydgoszczanie, którzy w tych dniach styczniowych 100 lat temu byli świadkami przejęcia władz miejskich przez polskich urzędników (19 stycznia Burmistrz Hugo Wolf przekazał formalnie władze na ręce Polskiego Prezydenta Komisarycznego Jana Maciaszka), a także mieli okazję entuzjastycznie witać przybywające 20 stycznia oddziały wojska polskiego, a 22 stycznia powitać także dowódcę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego gen. Dowbora – Muśnickiego, który uczestniczył w uroczystej mszy polowej na Starym Rynku.

Przy okazji warto podkreślić, iż w wyniku tych decyzji o powrocie Bydgoszczy do macierzy, możliwe stało się także przejęcie naszej Spółdzielni w polskie ręce. Mamy w swej historii niezwykle ważny fakt: 20 stycznia 1920 roku Prezesem Zarządu Spółdzielni został pierwszy Polak – Pan Czesław Turowski, ponieważ Spółdzielnia została w trybie administracyjnym przekazana Polakom, na podstawie decyzji Urzędu Osadniczego w Poznaniu, do którego z memoriałem dotarł patron naszej Spółdzielni Pan Teofil Gackowski.

Od lat spotykamy się na tym cmentarzu by oddać hołd i cześć poległym Bohaterom Bydgoszczy. Obserwujemy jak niekorzystnie i dynamicznie zmienia się otaczający nas świat, rosną zagrożenia ekologiczne, pojawiają się ogniska konfliktów międzynarodowych, zarzewia wojen, trwa brutalna rywalizacja gospodarcza na całym świecie. W tej sytuacji obowiązek podstawowy dla każdego i to w każdym wieku, to uczynić wszystko, co możliwe by zwiększać potencjał naszego państwa, naszego kraju, naszej ojczyzny Rzeczpospolitej Polskiej, bo jest to wartość nadrzędna i ponadczasowa.

Modlitwę za dusze wszystkich, którzy zginęli za Ojczyznę podjął ks. prałat Władysław Mielcarek.

Uczestnicy odśpiewali Hymn Polski.

Złożono wieńce, kwiaty i zapalono znicze  w asyście pocztów sztandarowych.

Organizatorzy dziękują za uczestnictwo w uroczystościach na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy: posłowi na Sejm Rzeczpospolitej Panu Janowi Szopińskiemu, V-ce Prezydent Bydgoszczy Pani Marii Wasiak, Radnym Miasta Bydgoszczy: Panu Zdzisławowi Tylickiemu, Panu Januszowi Czwojda, Panu Ireneuszowi Nitkiewiczowi, przedstawicielom innych bydgoskich instytucji oraz młodzieży z bydgoskich szkół, a także działaczom Spółdzielni oraz mieszkańcom.