Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości

1 lipca 2024 | Aktualności

Dziś 1 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości.

Jest to święto wszystkich branż spółdzielczych w tym spółdzielczości mieszkaniowej jako znaczącej części tego sektora.

Powstanie ruchu spółdzielczego datuje się w XIX wieku, również na ziemiach polskich pod zaborami. Szczególnie znane stały się wielkopolskie banki ludowe (od 1861 r.) , spółdzielnie spożywców w Królestwie (od 1869 r.) czy galicyjskie Kasy Stefczyka (od 1891 r.).

Powstawały pierwsze spółdzielnie pracy (1872 r.), mleczarskie (1882 r.), a od roku 1890 – mieszkaniowe). Odegrały one ogromną rolę zarówno w rozwoju gospodarczym i społecznym, ale głównie w patriotycznej w obronie polskości.

W rozwój spółdzielczości angażowało się wielu czołowych działaczy oraz wybitnych ludzi z tamtej epoki, takich jak Edward Abramowski, czy późniejszy prezydent RP Stanisław Wojciechowski, pisarze Maria Dąbrowska, Bolesław Prus, Stefan Żeromski.

W historii spółdzielczości poczesne miejsce zajmuje Bydgoska Spółdzielnia Mieszkaniowa, gdyż już 1890 roku założona została poprzedniczka prawna – Beamten Wohnungsverein Gmbh.

Od stycznia 1920 roku przejęta w trybie administracyjnym (ze wszelkimi konsekwencjami prawno-finansowymi) w polskie ręce. Wielkie zasługi w tym zakresie jak również przez wiele dziesiątków lat później odegrał Patron Spółdzielni – Teofil Gackowski.

Z okazji dzisiejszego Święta, Rada Nadzorcza i Zarząd składają Państwu, wszystkim członkom Spółdzielni najlepsze życzenia, by przynajmniej zadowolenie i dobre samopoczucie płynęło z dobrze wykonywanych zadań i codziennych obowiązków ze strony organów i pracowników Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

 

Więcej aktualności

Zajęcia wakacyjne

Klub Arka i D.K. Orion prowadzą zapisy na zajęcia wakacyjne dla dzieci w wieku 6-13 lat

Informator BSM

Udostępniamy Państwu do pobrania nowy Informator Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Wyróżnienia im. Teofila Gackowskiego

W dniu 18 października 2023 r. w Domu Kultury ORION odbyło się kolejne spotkanie w cyklu „Wokół Spółdzielczości”, na którym ponownie i uroczyście nadane zostały kolejne wyróżnienia im. Teofila Gackowskiego