Kolejna bariera architektoniczna pokonana!

25 czerwca 2020 | Aktualności

Po wdrożeniu od 2016 roku pionierskiego projektu modernizacji dźwigów osobowych tj. przedłużeniu jazdy windy do poziomu przyziemia, Bydgoska Spółdzielnia Mieszkaniowa podjęła kolejne wyzwanie i ponownie jako pierwsza – rozszerzyła zakres modernizacji – wydłużając  jazdę windy na 11-te, zamieszkałe, piętro wieżowca. Projekt został pomyślnie zrealizowany w budynku przy ul. Leszczyńskiego 103.

W ten sposób z 11- przystankowych dźwigów zamontowanych w oddawanych do użytku  budynkach wysokich w latach 60-90 -tych, już w prawie 30 budynkach funkcjonują w BSM dźwigi osobowe ze zwiększoną liczba przystanków – dotąd do dwunastu, a obecnie już do trzynastu przystanków.

Aby osiągnąć ten niewątpliwy sukces, służby techniczne Spółdzielni musiały pokonać szereg niemałych trudności i przeszkód technicznych. Największy problem stanowiło przeprowadzenie zmian konstrukcyjnych w budynku, jako że obejmowało rozbiórkę fundamentów starej wciągarki i płyty stropowej szybu w maszynowni, wykonanie dodatkowych otworów na wyjścia z dźwigu, nadbudowę szybu w poziomie dawnej maszynowni poprzez zastosowanie konstrukcji stalowej oraz wzmocnienie podciągów przenoszących obciążenia stropu i ścian dawnej maszynowni.

Przy nadbudowie  szybu wykorzystano przestrzeń istniejącego pomieszczenia maszynowni, a nowatorskie zastosowanie nowoczesnej wciągarki plecakowej zlokalizowanej w nadszybiu, pozwoliło zmieścić dźwig w istniejącej bryle budynku.
Nadzór nad pracami sprawował bezpośrednio Dział Techniczno-Eksploatacyjny oraz Inspektor ds. budowlanych Osiedla Górzyskowo.

Warto odnotować, że dźwig ten jest pierwszym w skali kraju, w istniejących wielkopłytowych budynkach wysokich, który  umożliwia wjazd pasażerów na 11 piętro, co wyrównuje standard komfortu warunków mieszkaniowych dla zamieszkujących na tej najwyższej kondygnacji budynków jak i pozostałych mieszkańców, którym umożliwiono bezpośrednie dojście do windy z poziomu terenu.

Oddanie  dźwigu do użytku mieszkańcom nastąpiło 23 czerwca br. po odbiorze urządzenia i konstrukcji przez Urząd Dozoru Technicznego.

Więcej aktualności

Zajęcia wakacyjne

Klub Arka i D.K. Orion prowadzą zapisy na zajęcia wakacyjne dla dzieci w wieku 6-13 lat

Informator BSM

Udostępniamy Państwu do pobrania nowy Informator Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej